Aangedreven door

Het Diessens Broek kiest voor natuurinclusieve landbouw

Aan de rand van een natuurgebied bouwen Anouk Vingerhoets, haar partner Lucien en haar ouders aan een nieuw type boerenbedrijf. Met steun van het Investeringsfonds Duurzame Landbouw transformeerden ze hun voormalig melkveebedrijf met vleesvarkenshouderij naar een plek voor vleesvee, agroforestry en kennisdeling.

De stap naar natuurinclusief

De boerderij van Het Diessens Broek ligt aan de rand van het Natuurnetwerk Brabant en grenst aan Natura 2000-gebied. Toen Anouks ouders vroegen of een van de kinderen op het erf wilde gaan wonen, besloten Anouk en Lucien het bedrijf een nieuwe richting te geven. In plaats van het bestaande melkveebedrijf met jongveeopfok voort te zetten, kozen ze voor een andere koers.

De keuze viel op natuurinclusieve landbouw, met agroforestry als belangrijk onderdeel. Anouk kwam via haar werk al in aanraking met deze vorm van landbouw en zag vooral een grote behoefte aan praktijkvoorbeelden. “Er is echt behoefte aan plekken waar je kunt zien wat agroforestry in de praktijk betekent,” zegt Anouk. “Waar mensen gewoon een keer kunnen komen kijken: wat werkt wel, wat werkt niet?”

Agroforestry is een landbouwsysteem waarbij de teelt van bomen en struiken bewust gecombineerd wordt met vee of landbouwgewassen op hetzelfde stuk grond.

Agroforestry: meer dan bomen planten

Op het erf is inmiddels 3,5 hectare beplant met agroforestry‑systemen. Er staan rijen appels en peren, bedoeld voor verwerking tot bijvoorbeeld sap of jam. “We willen eigenlijk geen gewasbeschermingsmiddelen spuiten, dus kiezen we rassen die daarvoor geschikt zijn. Mensen willen geen appels met plekjes als je ze los verkoopt, maar voor verwerking maakt dat niet uit,” legt Anouk uit. “Ook hebben we een voederhaag aangeplant: een mix van struiken en bomen waar koeien zelf van kunnen eten, als een soort natuurlijke apotheek. Ze kiezen instinctief wat ze nodig hebben.”

Niet iedereen op het erf was direct enthousiast. Anouks vader, jarenlang melkveehouder, moest wennen aan de bomen die weer terugkwamen op het land. “Hij heeft vroeger juist alles gedaan om efficiënter te kunnen werken, met grote open percelen. Wij draaien dat deels terug. Maar de weerstand wordt gelukkig minder naarmate het plan concreter wordt.”

Foto’s: Het Diessens Broek

Financiële uitdagingen

De omschakeling bracht ook financiële uitdagingen met zich mee. De bank had moeite met het nieuwe verdienmodel, waarin vlees, fruit, een expertisecentrum én horeca samenkomen. “Bij een melkveebedrijf kun je heel duidelijk rekenen: zoveel koeien, zoveel melk. Wij hadden een Excelsheet met vijftien tabbladen. Uiteindelijk lukte het om financiering te krijgen bij de bank, en ook via het Investeringsfonds Duurzame Landbouw (IDL). Zij zagen juist potentie in ons verhaal. De aanvraag bij IDL verliep ook veel soepeler dan bij de bank; die was binnen een paar maanden rond.”

De IDL-financiering is ingezet voor de bedrijfsovername, het aanplanten van bomen en de bouw van een multifunctionele loods. Die is straks nodig voor de verwerking van producten uit de agroforestry, zoals sap of jam, en om bezoekers te ontvangen. Ook de omschakeling van de stal naar een boerderijwinkel en vergaderlocatie valt onder de plannen.

Rob van Eijck, fondsmanager IDL: “De lage rente (1%) in combinatie met een lange aflosvrije periode (tot en met 6 jaar) maakt een IDL-lening perfect als financieringsinstrument bij het ontwikkelen van een nieuw verdienmodel. Zeker een verdienmodel met een lange aanloop, zoals agroforestry. Om gedurende die aanloop een deel van de financiering aflosvrij te hebben geeft comfort aan de ondernemer en de betrokken co-financier.”

Inspireren door te doen

Op termijn willen Anouk en Lucien het bedrijf verder uitbouwen met een boerderijwinkel en vergaderlocatie. Voor nu ontvangen ze al bezoekers voor rondleidingen. “We hoeven anderen niet te overtuigen. Maar als iemand hier komt en denkt: hé, zo’n voederhaag zou ik ook kunnen aanleggen, dan is dat winst.”

De komende jaren worden stap voor stap meer bomen geplant op de verschillende percelen. Anouk en Lucien hopen uiteindelijk meer mee te draaien in onderzoeksprojecten met onder andere WUR, HAS en Van Hall Larenstein. “We willen anderen inspireren, maar ook zelf leren. Als het niet werkt, delen we dat ook gewoon. Pas over tien jaar zal duidelijk zijn wat echt werkt. En het is spannend, want je kiest voor iets waar je niet zomaar op terug kunt komen. Maar het past bij ons.”

Over het Investeringsfonds Duurzame Landbouw

Agrarische ondernemers die hun bedrijf willen verduurzamen en stikstofuitstoot willen verminderen, kunnen voor financiering terecht bij het Investeringsfonds Duurzame Landbouw (IDL). Het IDL ondersteunt integrale omschakeling naar een toekomstbestendige bedrijfsvoering.

Investment managers

Onze specialisten helpen je graag verder

Rob van Eijck
Rob van Eijck
Fondsmanager Investeringsfonds Duurzame Landbouw